Vishay/Dale RWR82S39R2FRS73
RWR82S39R2FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S39R2FRS73
Brief Description
RES 39.2 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S39R2FRS73.pdf
Availability of RWR82S39R2FRS73
QUANTITY
RWR82S39R2FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S39R2FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR82S39R2FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.2
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S39R2FRS73
Related LinksRWR82S3, RWR82S39R2FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S39R2FRS73 Details Description
Related parts for RWR82S39R2FRS73
RES SMD 35.7 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FLASH 144-TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 1A DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 340MA 570 MOHM datasheet.pdf
MOD LITE SGL LED ARRAY NARROW datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V Z5U 1206 datasheet.pdf