Vishay/Dale RWR82S39R2FRS73
RWR82S39R2FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S39R2FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 39.2 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S39R2FRS73.pdf
Availability of RWR82S39R2FRS73
QUANTITY
RWR82S39R2FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S39R2FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR82S39R2FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.2
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S39R2FRS73
Related LinksRWR82S3, RWR82S39R2FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S39R2FRS73 Details Description
Related parts for RWR82S39R2FRS73
CARDEDGE 28POS .156 BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 460MA 1.95 OHM SMD datasheet.pdf
24P MTA156 EDGE CONN ASSY LF datasheet.pdf
RES SMD 19.1 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4 OHM 12W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN LIGHT INDICATOR datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.8V datasheet.pdf