Vishay/Dale RWR82S3R16FRRSL
RWR82S3R16FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S3R16FRRSL
Brief Description
RES 3.16 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S3R16FRRSL.pdf
Availability of RWR82S3R16FRRSL
QUANTITY
RWR82S3R16FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S3R16FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR82S3R16FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.16
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S3R16FRRSL
Related LinksRWR82S3, RWR82S3R16FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S3R16FRRSL Details Description
Related parts for RWR82S3R16FRRSL
IGBT 600V 24A 104W TO247 datasheet.pdf
MODULE XFORMR SNGL GIGABIT SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 169 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 348 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 100MA 125V datasheet.pdf
FINISHING FLAP BRUSH 7A FIN datasheet.pdf
FERRITE CORE PQ 3.3UH N49 datasheet.pdf
OPTOISO 4KV PUSH PULL 8SOIC datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
BOX S STEEL 18.9"L X 18.9"W datasheet.pdf
CONN D-SUB 25POS STRAIGHT datasheet.pdf