Vishay/Dale RWR82S3R16FRS73
RWR82S3R16FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S3R16FRS73
Brief Description
RES 3.16 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S3R16FRS73.pdf
Availability of RWR82S3R16FRS73
QUANTITY
RWR82S3R16FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S3R16FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR82S3R16FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.16
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S3R16FRS73
Related LinksRWR82S3, RWR82S3R16FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S3R16FRS73 Details Description
Related parts for RWR82S3R16FRS73
CONN EDGE DUAL 1MM R/A 70 POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .125 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 77VC SMD datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 10PWR 40SGL 1.57MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 20A POWER33 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
SW SUBMINI .1A SPDT ROLL PLUNGER datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 1W datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT SKT datasheet.pdf