Vishay/Dale RWR82S47R5FRB12
RWR82S47R5FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S47R5FRB12
Brief Description
RES 47.5 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S47R5FRB12.pdf
Availability of RWR82S47R5FRB12
QUANTITY
RWR82S47R5FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S47R5FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR82S47R5FRB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S47R5FRB12
Related LinksRWR82S4, RWR82S47R5FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S47R5FRB12 Details Description
Related parts for RWR82S47R5FRB12
CAP ALUM 4700UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 8SOIC datasheet.pdf
CAP MICA 150PF 5% 500V SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 145VWM 234VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
HI STRNGTH FLAP BRUSH 14" 7A VFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 1/8-48" YELLOW datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN HDR 14PIN GOLD RT ANG PCB datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
5MM TRI-LEAD CABLE ASSY datasheet.pdf