Vishay/Dale RWR82S5760FSBSL
RWR82S5760FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S5760FSBSL
Brief Description
RES 576 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S5760FSBSL.pdf
Availability of RWR82S5760FSBSL
QUANTITY
RWR82S5760FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S5760FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR82S5760FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)576
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S5760FSBSL
Related LinksRWR82S5, RWR82S5760FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S5760FSBSL Details Description
Related parts for RWR82S5760FSBSL
RES SMD 560 OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE B VERT datasheet.pdf
VARISTOR 459V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 220/240V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
SATIN PLEAT BUFF WHEEL 14"4A FIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf