Vishay/Dale RWR82S61R9FSRSL
RWR82S61R9FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S61R9FSRSL
Brief Description
RES 61.9 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S61R9FSRSL.pdf
Availability of RWR82S61R9FSRSL
QUANTITY
RWR82S61R9FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S61R9FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR82S61R9FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S61R9FSRSL
Related LinksRWR82S6, RWR82S61R9FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S61R9FSRSL Details Description
Related parts for RWR82S61R9FSRSL
RES 9.1 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE 3PHASE BRIDGE 800V 40A datasheet.pdf
CAP CER 82PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 12VOUT datasheet.pdf
CIRCULAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 0.100 T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A 5TSOT datasheet.pdf