Vishay/Dale RWR82S6R81FSS73
RWR82S6R81FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S6R81FSS73
Brief Description
RES 6.81 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S6R81FSS73.pdf
Availability of RWR82S6R81FSS73
QUANTITY
RWR82S6R81FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S6R81FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR82S6R81FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.81
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S6R81FSS73
Related LinksRWR82S6, RWR82S6R81FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S6R81FSS73 Details Description
Related parts for RWR82S6R81FSS73
DIODE GEN PURP 1.2KV 6A D2PAK datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 1% 50W datasheet.pdf
TRANS 2PNP 40V 0.1A SOT666 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A SMB datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 50V 10% BX 1206 datasheet.pdf
IC DVR PWR SW 60V DUAL SOP8 datasheet.pdf
1.27MM PF HDR RA LOPRO STAG.76AU datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf