Vishay/Dale RWR82S82R5FSBSL
RWR82S82R5FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S82R5FSBSL
Brief Description
RES 82.5 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S82R5FSBSL.pdf
Availability of RWR82S82R5FSBSL
QUANTITY
RWR82S82R5FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S82R5FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR82S82R5FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)82.5
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S82R5FSBSL
Related LinksRWR82S8, RWR82S82R5FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S82R5FSBSL Details Description
Related parts for RWR82S82R5FSBSL
CONVERTER DC-DC 12V 2.5A HORZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 16.2K OHM 1% AXL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG GREEN 100' datasheet.pdf
RES 147 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
COLLET FFA.1S. - 6.6MM DIA datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 28POS TIN datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 1MHZ 8UDFN datasheet.pdf