Vishay/Dale RWR82S9310FSS73
RWR82S9310FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S9310FSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 931 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S9310FSS73.pdf
Availability of RWR82S9310FSS73
QUANTITY
RWR82S9310FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S9310FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR82S9310FSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)931
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S9310FSS73
Related LinksRWR82S9, RWR82S9310FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S9310FSS73 Details Description
Related parts for RWR82S9310FSS73
RES ARRAY 15 RES 22K OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.11 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 64COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
IC OPAMP GP 786KHZ RRO 16LFCSP datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 0.2A SOT-323-5 datasheet.pdf
560UF 200V 30X25MM 85C 5000H datasheet.pdf