Vishay/Dale RWR82SR180DRRSL
RWR82SR180DRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR82SR180DRRSL
Brief Description
RES 0.18 OHM 1.5W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
RWR82SR180DRRSL.pdf
Availability of RWR82SR180DRRSL
QUANTITY
RWR82SR180DRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82SR180DRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR82SR180DRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.18
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82SR180DRRSL
Related LinksRWR82SR, RWR82SR180DRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82SR180DRRSL Details Description
Related parts for RWR82SR180DRRSL
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI M20-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
TERM BLOCK 2POS SIDE ENTRY 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.6VC DO204AC datasheet.pdf
POTTING COMPOUND FLM RETARD 94V0 datasheet.pdf
IC PORT EXPANDER 16BIT 25TFBGA datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 4.68UH N87 datasheet.pdf
Low Noise, Precision, 16 V, CMOS, Rail-to-Rail Operational Amplifiers IC datasheet.pdf