Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y14880R02000B9W
Y14880R02000B9W picture photo
Mfg. Part Number
Y14880R02000B9W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.02 OHM 0.1% 2W 3637
Datasheet Download
Y14880R02000B9W.pdf
Availability of Y14880R02000B9W
QUANTITY
Y14880R02000B9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y14880R02000B9W
Internal Part NumberEIS-Y14880R02000B9W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPrecision Trimmed Ordering Procedure
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCSM
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)0.02
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case3637
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.360" L x 0.370" W (9.14mm x 9.40mm)
Height0.035" (0.89mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y14880R02000B9W
Y14880R02000B9W Details Description
Related parts for Y14880R02000B9W
ROUND SPACER #4 ALUMINUM 3/8" datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 20POWERSO datasheet.pdf
OSCILLATOR VCXO 1.2GHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 18.75K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 7.6PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
IC GATE OR 3INPUT datasheet.pdf
OSC SO 156.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V datasheet.pdf