Vishay/Dale RWR82SR220FSS73
RWR82SR220FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR82SR220FSS73
Brief Description
RES 0.22 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82SR220FSS73.pdf
Availability of RWR82SR220FSS73
QUANTITY
RWR82SR220FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82SR220FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR82SR220FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.22
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82SR220FSS73
Related LinksRWR82SR, RWR82SR220FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82SR220FSS73 Details Description
Related parts for RWR82SR220FSS73
IC FLASH 512KBIT 120NS 32PLCC datasheet.pdf
SHOULDER SCREW HEX 6-32 datasheet.pdf
CAP CER 43PF 150V 0606 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE EMC/RFI 7A datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 7A 125V datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 18A 8SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HDR HORIZ MALE 508MM 5C MTG END datasheet.pdf