Vishay/Dale RWR82SR240FSB12
RWR82SR240FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR82SR240FSB12
Brief Description
RES 0.24 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82SR240FSB12.pdf
Availability of RWR82SR240FSB12
QUANTITY
RWR82SR240FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82SR240FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR82SR240FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.24
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82SR240FSB12
Related LinksRWR82SR, RWR82SR240FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82SR240FSB12 Details Description
Related parts for RWR82SR240FSB12
SWITCH DIP TOP SLIDE 2POS 5V datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS65708-587 datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf