Vishay/Dale RWR82SR374FRRSL
RWR82SR374FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR82SR374FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.374 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82SR374FRRSL.pdf
Availability of RWR82SR374FRRSL
QUANTITY
RWR82SR374FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82SR374FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR82SR374FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.374
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82SR374FRRSL
Related LinksRWR82SR, RWR82SR374FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82SR374FRRSL Details Description
Related parts for RWR82SR374FRRSL
096 ENHNCD EURO RECEPT AP ASSY datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB25 METAL PLATED datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS TIN datasheet.pdf
IC DRAM 16MBIT 60NS KBITU datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 119.397 OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.5V 500MW DO35 datasheet.pdf
F3SJ-A0620P20 datasheet.pdf
RAIL CLAMP datasheet.pdf
CONN FPC TOP 20POS 1MM R/A datasheet.pdf