Vishay/Dale RWR82SR715FRB12
RWR82SR715FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR82SR715FRB12
Brief Description
RES 0.715 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82SR715FRB12.pdf
Availability of RWR82SR715FRB12
QUANTITY
RWR82SR715FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82SR715FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR82SR715FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.715
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82SR715FRB12
Related LinksRWR82SR, RWR82SR715FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82SR715FRB12 Details Description
Related parts for RWR82SR715FRB12
RELAY SSR 240VAC 5A ZC 4-SIP datasheet.pdf
RES SMD 226K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CNTRLR PARALLEL/I2C 20-DIP datasheet.pdf
CONN CHAMP RCPT 50POS .050 VERT datasheet.pdf
INPUT MODULE 8 ANALOG datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPST datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .8MM SMD GOLD datasheet.pdf