Vishay/Dale RWR84N1000BRBSL
RWR84N1000BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N1000BRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 7W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N1000BRBSL.pdf
Availability of RWR84N1000BRBSL
QUANTITY
RWR84N1000BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N1000BRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84N1000BRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N1000BRBSL
Related LinksRWR84N1, RWR84N1000BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N1000BRBSL Details Description
Related parts for RWR84N1000BRBSL
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 1/2" datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC VOLT DETECT W/RESET 8SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 1.53A 62 MOHM TH datasheet.pdf
RES 1K OHM 1% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 250V C0G 2220 datasheet.pdf
RES 68K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT PIN M5 datasheet.pdf