Vishay/Dale RWR84N1000FRBSL
RWR84N1000FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N1000FRBSL
Brief Description
RES 100 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N1000FRBSL.pdf
Availability of RWR84N1000FRBSL
QUANTITY
RWR84N1000FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N1000FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84N1000FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N1000FRBSL
Related LinksRWR84N1, RWR84N1000FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N1000FRBSL Details Description
Related parts for RWR84N1000FRBSL
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC REG BUCK BST ADJ 0.8A 10MSOP datasheet.pdf
IC FPGA 173 I/O 256FTBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 16V RADIAL datasheet.pdf
CABLE ETHERNET datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONN VALVE PLUG 2M datasheet.pdf
IC REG LDO 1.4V 0.15A 6XDFN datasheet.pdf