Vishay/Dale RWR84N1001FRB12
RWR84N1001FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N1001FRB12
Brief Description
RES 1K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N1001FRB12.pdf
Availability of RWR84N1001FRB12
QUANTITY
RWR84N1001FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N1001FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR84N1001FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N1001FRB12
Related LinksRWR84N1, RWR84N1001FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N1001FRB12 Details Description
Related parts for RWR84N1001FRB12
INDUCT ARRAY 2 COIL 250UH SMD datasheet.pdf
PLUG ASSY,64POS,CHAMP-LOK datasheet.pdf
DIODE PIN SWITCHING 20V SOD-323 datasheet.pdf
IC LI-ION LDO CHRG MGMT 8-TSSOP datasheet.pdf
ADAPTER DIP8/WS8 FLASH MEMORY datasheet.pdf
RES 576K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 47.5 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 500MW DO220AA datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 4AWG BLACK 500' datasheet.pdf