Vishay/Dale RWR84N10R0FRBSL
RWR84N10R0FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N10R0FRBSL
Brief Description
RES 10 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N10R0FRBSL.pdf
Availability of RWR84N10R0FRBSL
QUANTITY
RWR84N10R0FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N10R0FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84N10R0FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N10R0FRBSL
Related LinksRWR84N1, RWR84N10R0FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N10R0FRBSL Details Description
Related parts for RWR84N10R0FRBSL
SUPERVISOR 3V SWITCH OVER 8SOIC datasheet.pdf