Vishay/Dale RWR84N10R5FRB12
RWR84N10R5FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N10R5FRB12
Brief Description
RES 10.5 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N10R5FRB12.pdf
Availability of RWR84N10R5FRB12
QUANTITY
RWR84N10R5FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N10R5FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR84N10R5FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.5
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N10R5FRB12
Related LinksRWR84N1, RWR84N10R5FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N10R5FRB12 Details Description
Related parts for RWR84N10R5FRB12
IC REGISTERED TXRX 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
SW DIP SLIDE SPST UNSEALED 24V datasheet.pdf
IC DAC 10BIT 5V VOLT OUT 8-UMAX datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 10NS 48CABGA datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 6SO datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 8 IN 4 OUT 12V datasheet.pdf