Vishay/Dale RWR84N10R5FSBSL
RWR84N10R5FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N10R5FSBSL
Brief Description
RES 10.5 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N10R5FSBSL.pdf
Availability of RWR84N10R5FSBSL
QUANTITY
RWR84N10R5FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N10R5FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84N10R5FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.5
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N10R5FSBSL
Related LinksRWR84N1, RWR84N10R5FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N10R5FSBSL Details Description
Related parts for RWR84N10R5FSBSL
IC REG LDO 5V 0.15A TO220AB datasheet.pdf
RES 4.5K OHM 8W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
CONN FOR PC104 EMB SYS APS 40 CO datasheet.pdf
1.27 HD SMT SHRD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf