Vishay/Dale RWR84N1151BRRSL
RWR84N1151BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N1151BRRSL
Brief Description
RES 1.15K OHM 7W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N1151BRRSL.pdf
Availability of RWR84N1151BRRSL
QUANTITY
RWR84N1151BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N1151BRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84N1151BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N1151BRRSL
Related LinksRWR84N1, RWR84N1151BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N1151BRRSL Details Description
Related parts for RWR84N1151BRRSL
LED COOL WHITE DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ1 M20 datasheet.pdf
SWITCH DIP SLIDE 8POS GOLD SMD datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8MSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 305K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
WRST STRP ADJ ELST ONYX 12' ANG datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
FERRITE BEAD 120 OHM 0805 datasheet.pdf
MOD 4 REC.HSG 1X17P datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 63VDC AXIAL datasheet.pdf