Vishay/Dale RWR84N1R00FRB12
RWR84N1R00FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N1R00FRB12
Brief Description
RES 1 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N1R00FRB12.pdf
Availability of RWR84N1R00FRB12
QUANTITY
RWR84N1R00FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N1R00FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR84N1R00FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N1R00FRB12
Related LinksRWR84N1, RWR84N1R00FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N1R00FRB12 Details Description
Related parts for RWR84N1R00FRB12
RES 130 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT CPC 37POS STD SER 1 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 15A 125V datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.1W ESV datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf