Vishay/Dale RWR84N2R00BSBSL
RWR84N2R00BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N2R00BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2 OHM 7W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N2R00BSBSL.pdf
Availability of RWR84N2R00BSBSL
QUANTITY
RWR84N2R00BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N2R00BSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84N2R00BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N2R00BSBSL
Related LinksRWR84N2, RWR84N2R00BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N2R00BSBSL Details Description
Related parts for RWR84N2R00BSBSL
LED SS 5V DUAL GRN DIFF PCB 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
COVER 2-TYPE 505 ISG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
PULL SAFETY SW CABLE MAINTAIN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 190PO datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
ATTENUATOR 8 DB DC 18GHZ datasheet.pdf