Vishay/Dale RWR84N3010FMS73
RWR84N3010FMS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N3010FMS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 301 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N3010FMS73.pdf
Availability of RWR84N3010FMS73
QUANTITY
RWR84N3010FMS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N3010FMS73
Internal Part NumberEIS-RWR84N3010FMS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N3010FMS73
Related LinksRWR84N3, RWR84N3010FMS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N3010FMS73 Details Description
Related parts for RWR84N3010FMS73
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
HEADER OPEN .018"DIA .400 20POS datasheet.pdf
IC CHARGER BATT CONST V/I 16SSOP datasheet.pdf
RES SMD 47.5OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND CLEAR/WHITE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 30A TO-3P datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
TRANSFORMER TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219 datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf