Vishay/Dale RWR84N3010FMS73
RWR84N3010FMS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N3010FMS73
Brief Description
RES 301 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N3010FMS73.pdf
Availability of RWR84N3010FMS73
QUANTITY
RWR84N3010FMS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N3010FMS73
Internal Part NumberEIS-RWR84N3010FMS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N3010FMS73
Related LinksRWR84N3, RWR84N3010FMS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N3010FMS73 Details Description
Related parts for RWR84N3010FMS73
RES SMD 2K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER ECL 2:1 5V 8TSSOP datasheet.pdf
KEYBOARD 12BTN datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 9 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
2.0 PITCH CABLE HOLDER datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf