Vishay/Dale RWR84N39R2FPB12
RWR84N39R2FPB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N39R2FPB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 39.2 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N39R2FPB12.pdf
Availability of RWR84N39R2FPB12
QUANTITY
RWR84N39R2FPB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N39R2FPB12
Internal Part NumberEIS-RWR84N39R2FPB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)39.2
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N39R2FPB12
Related LinksRWR84N3, RWR84N39R2FPB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N39R2FPB12 Details Description
Related parts for RWR84N39R2FPB12
RES ARRAY 13 RES 47 OHM 14SOIC datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP16H/AE16G/X datasheet.pdf
CARD EDGE CONN 80POS .125 X .250 datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 700MM PREWIRE MOD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 49.9 OHM 2012 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
KIT INDUCTOR CHIP SMD datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 1A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 2.4A 75 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf