Vishay/Dale RWR84N40R2FRBSL
RWR84N40R2FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N40R2FRBSL
Brief Description
RES 40.2 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N40R2FRBSL.pdf
Availability of RWR84N40R2FRBSL
QUANTITY
RWR84N40R2FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N40R2FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84N40R2FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N40R2FRBSL
Related LinksRWR84N4, RWR84N40R2FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N40R2FRBSL Details Description
Related parts for RWR84N40R2FRBSL
IC OPAMP VFB 1.5GHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V C0G 0201 datasheet.pdf
IC CONTROLLER T1 5V 40-DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 5.08MM 22POS OR datasheet.pdf
SWITCH DIP 2POS PIANO SMD 24V datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
LIGHT BAR 630NM RED 8.89X8.89MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS 3.5MM datasheet.pdf