Vishay/Dale RWR84N47R5FRB12
RWR84N47R5FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N47R5FRB12
Brief Description
RES 47.5 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N47R5FRB12.pdf
Availability of RWR84N47R5FRB12
QUANTITY
RWR84N47R5FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N47R5FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR84N47R5FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N47R5FRB12
Related LinksRWR84N4, RWR84N47R5FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N47R5FRB12 Details Description
Related parts for RWR84N47R5FRB12
CONN MCX PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 0.56 OHM 5% AXL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES 12K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
7/8" ML SCKT WIRE BACKMNTNG 2POS datasheet.pdf
CABLE 30COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 11PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf