Vishay/Dale RWR84N4990FSBSL
RWR84N4990FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N4990FSBSL
Brief Description
RES 499 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N4990FSBSL.pdf
Availability of RWR84N4990FSBSL
QUANTITY
RWR84N4990FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N4990FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84N4990FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N4990FSBSL
Related LinksRWR84N4, RWR84N4990FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N4990FSBSL Details Description
Related parts for RWR84N4990FSBSL
RES 68 OHM 2.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.043UF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf