Vishay/Dale RWR84N4990FSBSL
RWR84N4990FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N4990FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 499 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N4990FSBSL.pdf
Availability of RWR84N4990FSBSL
QUANTITY
RWR84N4990FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N4990FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84N4990FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N4990FSBSL
Related LinksRWR84N4, RWR84N4990FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N4990FSBSL Details Description
Related parts for RWR84N4990FSBSL
RES SMD 13K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
SW DIP 4POS SIDE HALF PITCH SMD datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK 5 POS 3.5MM datasheet.pdf
RES 345 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 6V 0.5A 8HTSOP-J datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf