Vishay/Dale RWR84N51R1FSRSL
RWR84N51R1FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N51R1FSRSL
Brief Description
RES 51.1 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N51R1FSRSL.pdf
Availability of RWR84N51R1FSRSL
QUANTITY
RWR84N51R1FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N51R1FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84N51R1FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N51R1FSRSL
Related LinksRWR84N5, RWR84N51R1FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N51R1FSRSL Details Description
Related parts for RWR84N51R1FSRSL
RES 330K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RIBBON TT RESIN WHT 4.8" X 262' datasheet.pdf
IDC CABLE - CSC50S/AE50G/CSC50S datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES 221 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CAP CER 390PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
C/A, CXP MPO - 3 QSFP MPO, 24F, datasheet.pdf
33UF 63V 6,3X11 datasheet.pdf