Vishay/Dale RWR84N57R6FSB12
RWR84N57R6FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N57R6FSB12
Brief Description
RES 57.6 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N57R6FSB12.pdf
Availability of RWR84N57R6FSB12
QUANTITY
RWR84N57R6FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N57R6FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR84N57R6FSB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)57.6
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N57R6FSB12
Related LinksRWR84N5, RWR84N57R6FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N57R6FSB12 Details Description
Related parts for RWR84N57R6FSB12
CIR BRKR THRM 5A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 1% 1/2W 1913 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 39POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 2.92MM datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL ST datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS T/H R/A datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf