Vishay/Dale RWR84N6041FSBSL
RWR84N6041FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N6041FSBSL
Brief Description
RES 6.04K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N6041FSBSL.pdf
Availability of RWR84N6041FSBSL
QUANTITY
RWR84N6041FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N6041FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84N6041FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N6041FSBSL
Related LinksRWR84N6, RWR84N6041FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N6041FSBSL Details Description
Related parts for RWR84N6041FSBSL
RELAY TELECOM DPDT 10MA 6V datasheet.pdf
TAPE ELECTROPLATING 2" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
MOUNT TRUCK RG58U 17' BNCM datasheet.pdf
IC CLK BUF 1:10 400MHZ 28TSSOP datasheet.pdf
XCEDE HD 2W RGHT 4PVH 8C WK datasheet.pdf
MICRO 15C P 24" RBW NI datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 5A 28 MOHM SMD datasheet.pdf