Vishay/Dale RWR84N6R81FSBSL
RWR84N6R81FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N6R81FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.81 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N6R81FSBSL.pdf
Availability of RWR84N6R81FSBSL
QUANTITY
RWR84N6R81FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N6R81FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84N6R81FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.81
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N6R81FSBSL
Related LinksRWR84N6, RWR84N6R81FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N6R81FSBSL Details Description
Related parts for RWR84N6R81FSBSL
CONN HEADER 48POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LED CBI 3MM MULTI-LEVEL QUAD datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 1A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 25V 20% 2824 datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR LFT 9 IN 15K/1.0% datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS SMD DBL ROW datasheet.pdf