Vishay/Dale RWR84N75R0FRBSL
RWR84N75R0FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N75R0FRBSL
Brief Description
RES 75 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N75R0FRBSL.pdf
Availability of RWR84N75R0FRBSL
QUANTITY
RWR84N75R0FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N75R0FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84N75R0FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N75R0FRBSL
Related LinksRWR84N7, RWR84N75R0FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N75R0FRBSL Details Description
Related parts for RWR84N75R0FRBSL
CAP CER 3900PF 1KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 60W datasheet.pdf
IC OPAMP SAMPLE HOLD 16CDIP datasheet.pdf
IC 8BIT 37.9 KSPS ADC S/O20TSSOP datasheet.pdf
IC MOSFET GATE DVR DUAL 8-DFN datasheet.pdf
CONN BNC PLUG R/A 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 0.27 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 9pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CABLE 3POS PLUG-R/A SOCKET 5M datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CAP CER 200PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf