Vishay/Dale RWR84S10R0FRS73
RWR84S10R0FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S10R0FRS73
Brief Description
RES 10 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S10R0FRS73.pdf
Availability of RWR84S10R0FRS73
QUANTITY
RWR84S10R0FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S10R0FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR84S10R0FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S10R0FRS73
Related LinksRWR84S1, RWR84S10R0FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S10R0FRS73 Details Description
Related parts for RWR84S10R0FRS73
IC HEX SCHMITT-TRIG INV 14-SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 4.75V 0.3A 6MLF datasheet.pdf
IC OSC DUAL FX FREQ PROG 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Crystal 14.7456MHz 10ppm 10pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CAP ARRAY 330PF 16V X7R 0508 datasheet.pdf
RES 820K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 24POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf