Vishay/Dale RWR84S10R0FSS73
RWR84S10R0FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S10R0FSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S10R0FSS73.pdf
Availability of RWR84S10R0FSS73
QUANTITY
RWR84S10R0FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S10R0FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR84S10R0FSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S10R0FSS73
Related LinksRWR84S1, RWR84S10R0FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S10R0FSS73 Details Description
Related parts for RWR84S10R0FSS73
MODULE PWR ENTRY SNAP-IN datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 56 OHM 2008 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT PIN datasheet.pdf
IC ID TAGS UHF FCS2 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 56K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 50UF 10% 60V AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 390 OHM 5% 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 75W datasheet.pdf
CONN SOCKET 64POS 2.54MM datasheet.pdf