Vishay/Dale RWR84S1100FRB12
RWR84S1100FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S1100FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 110 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S1100FRB12.pdf
Availability of RWR84S1100FRB12
QUANTITY
RWR84S1100FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S1100FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S1100FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)110
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S1100FRB12
Related LinksRWR84S1, RWR84S1100FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S1100FRB12 Details Description
Related parts for RWR84S1100FRB12
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 3W DO214AA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 118 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf