Vishay/Dale RWR84S1101FSB12
RWR84S1101FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S1101FSB12
Brief Description
RES 1.1K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S1101FSB12.pdf
Availability of RWR84S1101FSB12
QUANTITY
RWR84S1101FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S1101FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S1101FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S1101FSB12
Related LinksRWR84S1, RWR84S1101FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S1101FSB12 Details Description
Related parts for RWR84S1101FSB12
CAP CER 6800PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf