Vishay/Dale RWR84S1180FRB12
RWR84S1180FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S1180FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 118 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S1180FRB12.pdf
Availability of RWR84S1180FRB12
QUANTITY
RWR84S1180FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S1180FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S1180FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)118
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S1180FRB12
Related LinksRWR84S1, RWR84S1180FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S1180FRB12 Details Description
Related parts for RWR84S1180FRB12
RES SMD 1.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 72KBIT 9NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN MALE PINS 5POS EXT THRD STR datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 15W datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS .100" GOLD datasheet.pdf
CABLE DUCT WITH FLUSH COVER datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 40V 0.2A SOT963 datasheet.pdf