Vishay/Dale RWR84S11R5FRBSL
RWR84S11R5FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S11R5FRBSL
Brief Description
RES 11.5 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S11R5FRBSL.pdf
Availability of RWR84S11R5FRBSL
QUANTITY
RWR84S11R5FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S11R5FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S11R5FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.5
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S11R5FRBSL
Related LinksRWR84S1, RWR84S11R5FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S11R5FRBSL Details Description
Related parts for RWR84S11R5FRBSL
BARBED FASTENER 0.906 NYLON NRTL datasheet.pdf
IC DAC 8BIT MULTIPLYING 16-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 29MA 65 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
15P MTA156 PSTD CONN ASSY WHT datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SCKT datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 20A 480VAC datasheet.pdf
CAP FILM 24UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf