Vishay/Dale RWR84S1200BRBSL
RWR84S1200BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S1200BRBSL
Brief Description
RES 120 OHM 7W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S1200BRBSL.pdf
Availability of RWR84S1200BRBSL
QUANTITY
RWR84S1200BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S1200BRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S1200BRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)120
Tolerance±0.1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S1200BRBSL
Related LinksRWR84S1, RWR84S1200BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S1200BRBSL Details Description
Related parts for RWR84S1200BRBSL
RES SMD 665 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 15A TO-247 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 60POS .100 GOLD datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 12POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC 3CH INTEG VIDEO BUFF 20-TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 2W 5V 200MA OUT datasheet.pdf
WARNING SIGN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf