Vishay/Dale RWR84S1212FSS73
RWR84S1212FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S1212FSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12.1K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S1212FSS73.pdf
Availability of RWR84S1212FSS73
QUANTITY
RWR84S1212FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S1212FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR84S1212FSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S1212FSS73
Related LinksRWR84S1, RWR84S1212FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S1212FSS73 Details Description
Related parts for RWR84S1212FSS73
IDC CABLE - MSD26K/MC26F/MCS26K datasheet.pdf
Connector Receptacle 58 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 10V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN HDR 38POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 19MM datasheet.pdf