Vishay/Dale RWR84S1232BRB12
RWR84S1232BRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S1232BRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12.3K OHM 7W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S1232BRB12.pdf
Availability of RWR84S1232BRB12
QUANTITY
RWR84S1232BRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S1232BRB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S1232BRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S1232BRB12
Related LinksRWR84S1, RWR84S1232BRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S1232BRB12 Details Description
Related parts for RWR84S1232BRB12
POT 25K OHM 1/3W CARBON LINEAR datasheet.pdf
JUMPER-H1503TR/A3049V/H1503TR 8" datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC MICROMONITOR 3.3V 20% 8-USOP datasheet.pdf
LIMIT SWITCH datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS 2MM R/A SOLDER datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 4.93A 16 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 254 TYPE A 23POS datasheet.pdf
RELAY REED SPST 3A 12V datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf