Vishay/Dale RWR84S12R5FRB12
RWR84S12R5FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S12R5FRB12
Brief Description
RES 12.5 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S12R5FRB12.pdf
Availability of RWR84S12R5FRB12
QUANTITY
RWR84S12R5FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S12R5FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S12R5FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.5
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S12R5FRB12
Related LinksRWR84S1, RWR84S12R5FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S12R5FRB12 Details Description
Related parts for RWR84S12R5FRB12
Crystal 24.5760MHz 50ppm 12pF 100 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP CER 820PF 1KV NP0 2225 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 24W datasheet.pdf
RES 806 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf