Vishay/Dale RWR84S1300FSB12
RWR84S1300FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S1300FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 130 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S1300FSB12.pdf
Availability of RWR84S1300FSB12
QUANTITY
RWR84S1300FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S1300FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S1300FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)130
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S1300FSB12
Related LinksRWR84S1, RWR84S1300FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S1300FSB12 Details Description
Related parts for RWR84S1300FSB12
Crystal 5.0000MHz 30ppm 20pF 80 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 3GHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 220 OHM 6.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 30POS 1MM PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CAP POLYMER HYB 22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 216PO datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE PIN datasheet.pdf