Vishay/Dale RWR84S14R0FSBSL
RWR84S14R0FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S14R0FSBSL
Brief Description
RES 14 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S14R0FSBSL.pdf
Availability of RWR84S14R0FSBSL
QUANTITY
RWR84S14R0FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S14R0FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S14R0FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S14R0FSBSL
Related LinksRWR84S1, RWR84S14R0FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S14R0FSBSL Details Description
Related parts for RWR84S14R0FSBSL
BATTERY NICAD PACK 7.2V 1300MAH datasheet.pdf
IC PROG TOUCH-SCRN CTLR 120-BGA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP OCTAL D 20-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 100PF 250V U2J 0805 datasheet.pdf