Vishay/Dale RWR84S1500FRRSL
RWR84S1500FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S1500FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S1500FRRSL.pdf
Availability of RWR84S1500FRRSL
QUANTITY
RWR84S1500FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S1500FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S1500FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S1500FRRSL
Related LinksRWR84S1, RWR84S1500FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S1500FRRSL Details Description
Related parts for RWR84S1500FRRSL
BOOT SPLASHPROOF GRAY NUT WASHER datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 250V 30A CHASSIS datasheet.pdf
IC ANLG SWITCH SPST CMOS XSON8U datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 10.3A 7 MOHM TH datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 55A LFPAK datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
CET-MDS-P datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.1V SNT-4A datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
LED COB CX1510 2700K WHITE SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf